Inteligencja finansowa – o czym warto wiedzieć?

Inteligencja finansowa – o czym warto wiedzieć?

Czym jest inteligencja finansowa? Jak się jej nauczyć? Warto wrócić na chwilę do zdefiniowania i krótkiej informacji na jej temat.

Typy inteligencji

Niemalże nie ma już osoby, która nie słyszała jeszcze o podziale inteligencji na jej różne typy. W różnych opracowaniach możemy się spotkać z klasyfikacją inteligencji jako inteligencję logiczną, matematyczną, emocjonalną, społeczną, językową. Czasem niektóre źródła podają jeszcze takie rodzaje inteligencji:  muzyczna, twórcza, przyrodnicza oraz przestrzenna. Taki podział stworzył Howard Gardner w 1983 roku. Od jakiegoś czasu w miarę często mówi się też o inteligencji finansowej. Ojcem tego określenia jest najprawdopodobniej Robert Kiyosaki, autor książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec” oraz innych książek w tematyce przedsiębiorczości, zarządzania finansami osobistymi, a także psychologii.

Czym jest inteligencja finansowa?

Choć jest już wiele opracowań, które opisują czym jest inteligencja finansowa, trudno byłoby podać jedyną słuszną definicję inteligencji finansowej. W różnych źródłach inteligencja finansowa jest opisywana w różny sposób. Łatwiej jest wyodrębnić trzy główne nurty inteligencji finansowej. Jeden z nich opiera się na psychologicznych podstawach osiągania sukcesu finansowego, a drugi na matematycznej znajomości zarządzania finansami, a trzeci to dostrzeganie okazji na zarobek tam, gdzie inni jej nie dostrzegają. Podsumowując te trzy nurty definicja będzie wyglądać mniej więcej jak poniżej.

Inteligencja finansowa – definicja:

Inteligencja finansowa to znajomość i umiejętność zastosowania zasad matematyki finansowej, która jest połączona z orientacją na realizowanie założonych celów oraz umiejętnością dostrzegania i wykorzystywania okazji na zarobek.Inteligencji finansowej można się nauczyć!

Ta definicja opisuje wszystko to, co jest istotne w pojęciu inteligencji finansowej. Inteligencja finansowa to nie coś wrodzonego, ale cenna umiejętność, która pozwoli na osiąganie wysokich zarobków i bogactwa. Jeśli Twoje finanse kuleją lub nie wiesz w jaki sposób osiągnąć bogactwo mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Inteligencja finansowa to coś, czego można się nauczyć. Nauka polega na obserwacji oraz doświadczeń finansowych. Ważny jest więc aspekt psychologiczny. Osoby chcące się nauczyć inteligencji finansowej nie powinny nigdy poddawać się, nawet jeśli jakaś ich decyzja okaże się nie trafiona. Warto dużo czytać książek o tematyce rozwoju osobistego oraz motywacji. Najważniejsze jest jednak wyciąganie odpowiednich wniosków i wykorzystywanie ich w przyszłych próbach.

Jaka jest osoba inteligentna finansowo?

Osoba inteligentna finansowo jest konsekwentna w swoich działaniach, myśląca logicznie, wykorzystująca nadarzające się okazje i wyciągająca wnioski z rezultatów swoich działań. Osoba taka ma jeszcze jedną ważną cechę: potrafi dostosowywać się do nowych warunków oraz zmieniać swoje przyzwyczajenia jeśli okażą się błędne.

Gdzie znaleźć okazje do polepszenia swoich finansów?

Jedna z nich prawdopodobnie jest właśnie przed Tobą. Jeśli chcesz wykorzystać ten potencjał, skontaktuj się z osobą, która poleciła Ci tę stronę. Dane znajdziesz po kliknięciu na górze strony przycisku „Rejestracja”.

Darmowa rejestracja do Familo

1 komentarz

  1. Dziękuję za ten wpis. Zainspirowałeś mnie tym artykułem do przeczytania kilku książek motywacyjnych, bo wiedzy nigdy dość. Wiem, że tylko świadomość naszych braków sprawia, że zaczynamy szukać rozwiązania. Dobrze wiedzieć, że inteligencji finansowej się nie dziedziczy, z tym się trzeba urodzić( pozazdrościć szczęściarzom), ale większości po prostu nauczyć.