Jak dopasować kosmetyki do rodzaju naszych włosów?

Wiele czasu poświęcamy na ogół, żeby odpowiednio dobrać kosmetyki do twarzy, czy ciała. Porównujemy właściwości, wskazania, skład, markę… Co najmniej tyle samo uwagi powinniśmy poświęcić kosmetykom do pielęgnacji włosów. Często jednak łapiemy z półki albo używane od zawsze te same kosmetyki, do których jesteśmy już przyzwyczajeni, albo kierujemy się mniej istotnymi kryteriami, jak wielkość opakowania, czy zapach. Tymczasem odpowiednie produkty to gwarancja zdrowych i pięknych włosów. Jeśli więc często masz problem z opanowaniem kosmyków, lub ułożeniem fryzury, być może nie jest to wina włosów jako takich, a po prostu źle dobranych kosmetyków. Warto poświęcić nieco czasu, żeby dobrze poznać swoje włosy i wybrać dla nich to, co najlepsze.

Na szczęście współcześnie istnieją łatwo dostępne produkty do praktycznie każdego rodzaju włosów, więc niezależnie od tego z jakim problemem się stykamy, wystarczy przyjrzeć się zawartości półek, choćby w drogerii Hebe, i wybrać to, co będzie dla nas najlepsze.

Przeanalizuj więc swoje włosy i określ, jakie są ich główne cechy, i czego najbardziej im potrzeba. Czy są suche łamliwe, i wymagają ciągłego nawilżania? Czy przetłuszczają się szybko i brakuje im objętości? Są proste, czy kręcone? Jak reagują na suszarkę, czy prostownicę? Już odpowiadając na te pytania, zdołasz wskazać największe problemy ze swoimi włosami i ich najważniejsze potrzeby. Możesz również wykonać jeden z testów dostępnych w Internecie, które pozwolą Ci określić rodzaj włosów i podpowiedzą, jakie kosmetyki będą najlepsze. Testy składają się zazwyczaj z kilku, lub kilkunastu pytań, podobnych do tych powyżej. Na końcu otrzymasz opisowy rezultat.

W sklepach, zwłaszcza kosmetycznych, jak Ziaja, czy Yves Rocher, można znaleźć całe serie lub zestawy kosmetyków dopasowanych do poszczególnych rodzajów włosów. Wyróżniają się one użytymi do produkcji składnikami o konkretnych właściwościach, a czasem także typem produktów (serum, maska lub mgiełka). Istnieje więc możliwość zaopatrzenia kosmetyczki w jednym miejscu w komplet tego, co nam potrzebne, począwszy od najbardziej podstawowych, jak szampon i odżywka, po dodatkowe produkty do jeszcze bardziej zaawansowanej pielęgnacji.

Jeśli jednak zdecydujesz się sama dobierać poszczególne produkty, czytaj uważnie informacje na opakowaniach i skład.

Biorąc pod uwagę najbardziej podstawowy podział: włosy normalne, suche i przetłuszczające się, trzeba pamiętać o następujących zasadach dla każdego z tych rodzajów:

  • Włosy normalne – najczęściej nie wymagają trudnych zabiegów, ważne jest natomiast, by zapewnić im odpowiednią pielęgnację na co dzień. Takim włosom często wystarczy mycie raz na dwa lub trzy dni. Dobra, lekka odżywka ochroni je przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Pomoże też w rozczesywaniu i doda blasku. Szampon do włosów normalnych powinien utrzymywać we włosach ich naturalny, optymalny poziom nawilżenia. Warto rozejrzeć się też za maską, która użyta raz na jakiś czas dodatkowo wzmocni włosy.

  • Włosy suche – brakuje im połysku, bywają szorstkie, elektryzują się i trudno się je układa. Mogą być przesuszone zarówno z powodu niedoboru sebum produkowanego przez skórę, jak i przez czynniki zewnętrzne, jak słońce, czy wysoka temperatura np. od prostownicy. W przypadku takich włosów priorytetem jest nawilżenie ich przez używanie odpowiedniego szamponu, mocno nawilżających odżywek i dodatkowych preparatów. Warto też zainwestować w produkty z termoochroną i filtrami UV, a nawet w prostownicę z regulacją temperatury, a suszarki używać na zimnym nawiewie.

  • Włosy przetłuszczające się – bywają ciężkie, świecą od nadmiaru sebum, wymagają częstego mycia. Tu konieczne będą kosmetyki regulujące przetłuszczanie się skóry głowy. Nie należy używać olejków, które jeszcze bardziej obciążą włosy. Podobnie ze środkami do stylizacji – mogą one pogorszyć sprawę. Kosmetyki o lekkiej formule pomogą walczyć z przetłuszczającymi się kosmykami.

Ponadto na półkach sklepowych znaleźć można kosmetyki odbudowujące do włosów cienkich i delikatnych, szampony przeciwłupieżowe, czy z ochroną do włosów farbowanych. Cokolwiek więc masz na głowie – poznaj dobrze swoje włosy i z pewnością znajdziesz do nich odpowiednie kosmetyki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *