Różne włosy, różne potrzeby – jak je rozpoznać?

Przemysł kosmetyczny rozwinął się niesamowicie w ostatnich latach. Do wyboru mamy dziesiątki samych rodzajów szamponów, nie mówiąc już o wszystkim innym – zarówno jeśli chodzi o produkty do pielęgnacji, jak i do stylizacji włosów. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem kolorowych opakowań oferujących nam przeróżne sposoby na to, by uczynić nasze włosy piękniejszymi i mocniejszymi… Jak jednak z tego ogromu wybrać to, co będzie dla nas najlepsze?

Przede wszystkim musimy dobrze poznać swoje włosy. Nie jest to całkiem prosta sprawa. Klasyfikacji rodzajów włosów istnieje co najmniej kilka i uwzględniają one różne aspekty. Istnieje kilka domowych sposobów na sprawdzenie typu włosów, możemy więc spróbować przyjrzeć się naszym włosom samodzielnie i według określonych kryteriów ustalić, z czym mamy do czynienia. Ostatecznie, to Ty sama radzisz sobie z własnymi włosami codziennie i wiesz doskonale, jak zazwyczaj się „zachowują”. Ta wiedza pozwoli Ci opisać swój typ na tyle, by być w stanie zdefiniować najważniejsze potrzeby.

Zwróć uwagę na kilka rzeczy. Jak często musisz myć włosy, by wyglądały na czyste i świeże? Jak dobrze się układają – czy łatwo jest Ci je poskromić, czy wymaga to wiele wysiłku, a ostateczny efekt i tak trwa krótko? Przyjrzyj się gęstości włosów, przeczesz je palcami, sprawdź, czy wypadają. Przyjrzyj się końcówkom, czy nie są rozdwojone. Pomyśl chwilę, jak Twoje włosy zachowują się na co dzień, czy łamią się, gdy próbujesz je ułożyć, czy są oklapnięte, lub, przeciwnie – puszą się lub elektryzują. Wszystkie te cechy są właśnie tym, czego potrzebujesz – opisem Twoich włosów. Większość produktów popularnych marek w drogeriach opisuje właściwości kosmetyków dość prostym językiem. Na opakowaniach znajdziemy określenia takie jak „do włosów normalnych” „przetłuszczających się”, „suchych i łamliwych”, „farbowanych”. A zatem już te podstawowe obserwacje, których możemy dokonać samodzielnie każdego dnia w domu pozwolą nam wybrać podstawowe kosmetyki, jak szampon, czy odżywka, odpowiednio do naszych potrzeb.

Można jednak zagłębić się w temat nieco bardziej. W Internecie można znaleźć wiele testów pomagających określić rodzaj włosów. Najczęściej testy te składają się z kilku pytań o różne cechy włosów oraz to, jak łatwo się układają, lub ile problemów sprawiają przy codziennej pielęgnacji. Jest to więc podobna metoda, jak własna obserwacja, tu jednak pomocą będą konkretne pytania i kilka wariantów odpowiedzi. Na końcu otrzymamy informację, jaki mamy typ włosów, często również z podpowiedzią, co jest najważniejszą potrzebą w każdym przypadku i jakie kosmetyki najlepiej wybierać.

Innym sposobem określenia kondycji włosów jest pojęcie porowatości włosów. Porowatość zależna jest od tego, czy łuski włosów przylegają do rdzenia. Im bardziej porowate włosy, tym bardziej łuski są odchylone. Zależnie od porowatości włosów, ich podatność na działanie różnych substancji w kosmetykach jest inna, w związku z czym, ten podział także może pomóc nam zrozumieć, czego potrzebują nasze włosy. Sprawdzić porowatość włosów również możemy w domu przy pomocy prostego eksperymentu. Weź jeden swój włos i wrzuć go do miseczki z ciepłą wodą. Sprawdź po minimum pięciu i maksimum dziesięciu minutach, co się z nim stało. Jeśli wciąż pływa po powierzchni, Twoje włosy są niskoporowate. Jeśli zanurzył się tylko trochę, oznacza to, że włosy są średnioporowate. Jeśli włos zanurzył się pod wodę całkowicie, oznacza to, że wciągnął dużo więcej wody, co świadczy o wysokoporowatości.

Można dopasować również swoje włosy do jednego z typów rozpisanych przez Andre Walkera. Ten stylista gwiazd opracował rozpiskę czterech głównych typów włosów, z których każdy ma dwa lub trzy podtypy. Rodzaje włosów według Andre Walkera opierają się głównie na teksturze włosów i tym, jak bardzo falują lub kręcą się, gdy schną naturalnie. W Internecie można łatwo znaleźć przejrzyste informacje na ten temat wraz z charakterystyką każdego typu i polecanymi produktami.

Określenie tego, jakie są nasze włosy i czego im potrzeba to klucz do skutecznej pielęgnacji i stylizacji. I tego właśnie potrzeba każdemu, kto chce mieć piękną i zdrową fryzurę zawsze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *