Perfumy na prezent – które warto kupić?

Perfumy od lat uznawane są za świetny pomysł na prezent. Często jest to dość spory wydatek, na który być może dana osoba sama nie może lub nie chce sobie pozwolić. Jako podarunek na szczególną okazję zaś może być strzałem w dziesiątkę. Dobre perfumy uznawane są za towar luksusowy, niejednokrotnie również pakowane w piękne pudełka i eleganckie flakoniki cieszą nie tylko nos, ale i oczy. Choć bardzo popularne jako podarunek, nadal stanowią prezent jeśli nie oryginalny, to na pewno personalny – dobrać zapach do danej osoby nie jest bowiem łatwo i buteleczka dobrze wyselekcjonowanego zapachu z pewnością będzie świadectwem tego, że prezent jest przemyślany.

Tu jednak dochodzimy do sedna i zasadniczego problemu: jak dobrać idealny zapach dla osoby, którą chcemy obdarować?

Oczywiście najprościej jest, jeśli wiemy dokładnie, czego dana osoba używa. Być może ma już swoje ulubione, sprawdzone od lat perfumy, bez których nie wyobraża sobie wychodzić z domu. Jeśli wiesz, że tak jest, i jeśli, co ważniejsze, znasz markę i konkretny zapach – będzie z pewnością łatwo. Nie znaczy to jednak, że taki podarunek zostanie odebrany jako banał – nie ma chyba osoby, która nie ucieszyłaby się z kolejnego flakoniku ulubionego zapachu.

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli nie masz konkretnej informacji na temat faworytów osoby, którą chcesz obdarować. Ale nie martw się! Istnieje parę sposobów, by dokonać właściwego wyboru.

Perfumy to oczywiście sprawa bardzo indywidualna, powinny być odpowiednio dobrane do osoby. Zastanów się więc, jaka jest osoba, której chcesz sprawić taki podarunek. Delikatna, dziewczęca kobieta, czy zmysłowa, zdecydowana famme fatale? Nowoczesny, elegancki mężczyzna, czy aktywny sportsmen? Jakie zapachy lubi? Z jakimi Ci się kojarzy? Być może, nawet jeśli nie znasz dokładnej marki ich ulubionych perfum, rozpoznajesz pewne aromaty, którymi zazwyczaj się otaczają. To ułatwi Ci wybranie tego jedynego zapachu, który chcesz im podarować.

Jednak nie tylko osobowość gra tutaj rolę, ale również to, na jakie okazje chcemy, by dana osoba tych perfum używała. Jeśli to kobieta, która rzadko chadza na wieczorne wyjścia, czy imprezy, zmysłowe, wieczorowe zapachy nie będą najlepszym wyborem – dużo bardziej praktyczna będzie tu lekka mgiełka, której używać można na co dzień. Jeśli chcemy obdarować mężczyznę żyjącego biznesem i poświęcającego się głównie swojej pracy, szukajmy perfum, które przydadzą się mu na dni pełne spotkań biznesowych w biurze. Ostatecznie, szkoda by było, gdyby nasz prezent przeleżał długie miesiące w łazienkowej szafce, zanim choć raz się przyda i zostanie użyty.

Być może przyda się nieco teorii na temat samych rodzajów zapachów. Istnieją cztery główne grupy kompozycji zapachowych: kwiatowe, cytrusowe, morskie i orientalne. Dotyczy to zarówno zapachów damskich, jak i męskich, choć w przypadku męskich dość często wymienia się też drzewne lub szyprowe. Mieszanki kwiatowe i cytrusowe są najczęściej lekkie, orzeźwiające, delikatniejsze. Częściej wybierane na co dzień i w ciepłe pory roku. Zapachy morskie charakteryzują się lekkością i świeżością, zaś orientalne i drzewne lepiej sprawdzają się w chłodniejszych porach roku, a także na większe wyjścia, czy wyjątkowe okazje – są bowiem cięższe, bardziej wyraziste, zmysłowe i przyciągające uwagę. To rozróżnienie może pomóc nam wybrać coś najlepiej dopasowanego do obdarowywanej osoby.

Ostatnim ważnym faktorem jest trwałość. Do wyboru mamy bowiem wiele produktów – wody perfumowane, toaletowe, czy perfumy, a obecnie w sprzedaży można znaleźć również olejki, mgiełki, a nawet perfumowane balsamy do ciała. Najtrwalsze będą perfumy, a to dlatego, że stężenie substancji zapachowych jest w nich największe – ten produkt utrzyma się do kilkunastu godzin. Wody toaletowe utrzymują się najkrócej, ale nawet w ich wypadku trwałość zapachu to co najmniej kilka godzin.

Gdy kompletnie nie mamy pomysłu na to, co kupić, najlepiej odwołać się do klasyków i bestsellerów. Informacje na temat tego, co zawsze się sprawdza i jest popularne lub najbardziej modne w danym sezonie możemy znaleźć na blogach modowych lub spytać w drogerii, czy perfumerii. Sprzedawcy w sklepach, jak Sephora, czy Hebe będą mogli doradzić nam, wskazać najlepsze opcje, wyjaśnić, czym charakteryzują się poszczególne zapachy. Dzięki temu Ty będziesz zadowolony z zakupionego produktu, a obdarowana osoba – zachwycona prezentem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *